Jak zrobić roztwór azotanu srebra

Jak zrobić roztwór azotanu srebra

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z chcezrobicwielkie.pl

W tym ćwiczeniu laboratoryjnym uczeń będzie musiał wykonać 0,1-molowy roztwór azotanu srebra. Do tego celu potrzebna będzie kolba miarowa z 100 mililitrami wody. Najpierw trzeba będzie odważyć stały azotan srebra. Następnie rozpuścisz azotan srebra w wodzie. Po uzyskaniu dokładnej ilości azotanu srebra, dodasz wody, aby doprowadzić ostateczną objętość roztworu do stu mililitrów.

Następnie będziesz potrzebował środka redukującego, takiego jak wodorotlenek sodu lub formaldehyd. Środek redukujący spowoduje, że srebro stanie się mniej szlachetne i wytrąci się. W wyniku tego procesu pozostanie srebro, które można później odzyskać przez galwanizację. Ale uwaga: azotan srebra jest związkiem trującym.

Możesz również rozpuścić srebro w kwasie azotowym. Po wykonaniu tej czynności możesz usunąć srebro z roztworu i zebrać kryształy. Następnie przechowuj kryształy w szczelnym pojemniku z dala od światła. Z tych kryształów będziesz mógł zrobić srebrne sztabki i inne przedmioty.

Zanim rozpoczniesz ten eksperyment, pamiętaj, aby powiedzieć komuś, że go przeprowadzasz. W ten sposób twój przyjaciel będzie mógł mieć cię na oku lub przekazać ważne informacje personelowi medycznemu, gdybyś ich potrzebował. Pamiętaj również o zakupie kwasu azotowego w sklepie z artykułami chemicznymi. Na koniec potrzebny będzie czysty szklany pojemnik na roztwór azotanu srebra.

Przed rozpoczęciem tego eksperymentu upewnij się, że nosisz ochronne okulary. W zależności od obaw związanych z bezpieczeństwem, lepiej jest nosić okulary niż soczewki kontaktowe, aby chronić swoje oczy. Ponadto upewnij się, że pracujesz w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Pamiętaj, że azotan srebra jest wysoce toksyczny i może spowodować poważne oparzenia w przypadku bezpośredniego wdychania. Dlatego podczas pracy z nim pamiętaj, aby pracować w dygestorium lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeśli to możliwe, otwórz drzwi lub włącz wentylatory, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Roztwór azotanu srebra to substancja chemiczna, która jest powszechnie stosowana do uzdatniania wody. Po zmieszaniu z nadtlenkiem wodoru azotan srebra może zabić bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy w wodzie. W warunkach laboratoryjnych, roztwór azotanu srebra jest zwykle stosowany w małych ilościach w wodzie w celu jej dezynfekcji. Istnieją jednak obawy dotyczące stosowania srebra w wodzie pitnej.

Aby wykonać roztwór azotanu srebra, musisz przygotować kolbę miarową na roztwór. Najpierw do kolby dodaj 100 mililitrów wody. Dodaj 17 gm azotanu srebra. Następnie dodaj 700 ml wody destylowanej i pozostaw na godzinę. Dokładnie wymieszaj roztwór. Po ostudzeniu roztworu trzeba będzie go znormalizować, dodając do niego 50 mg chlorku sodu. Roztwór będzie miał objętość 0,1 litra.

Po zastosowaniu roztworu na miedzi, pozostanie Ci około 50 gramów azotanu srebra. To zapewni Ci około jednego grama srebra na masę cząsteczkową NaCl. Jest to dobra ilość do przeprowadzenia eksperymentu. Roztwór może być użyty bezpośrednio na miedzi lub przechowywany w szklanej butelce.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top