Jeśli chodzi o wykonanie własnych rurek fermentacyjnych, należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, ważne jest, aby rurka była szczelna. Zła rurka może spowodować wiele problemów z Twoim piwem później. Ponadto ważne jest, aby upewnić się, że Twoja rurka jest odkażona przed użyciem.
Roztwór sanityzujący, taki jak star san, może być zastosowany do fermentora. Ważne jest, aby użyć głębokiej misy, ponieważ płytkie są podatne na utlenianie i zakażenia. Ponadto kufel lub kufel do piwa jest idealnym naczyniem do zamocowania rurki. Na koniec przymocuj rurkę wydmuchową za pomocą korka lub zaworu do fermentora/karafki.
Niezbędne jest również stworzenie śluzy powietrznej. Jest to komora, która jest w połowie wypełniona wodą, a na górze ma przestrzeń powietrzną. Pozwala to CO2 bąbelkować przez wodę i uciekać przez małe otwory. Prawidłowo zainstalowana śluza powietrzna zapobiega przedostawaniu się powietrza do naczynia fermentacyjnego, jednocześnie umożliwiając wydostanie się CO2 przez barierę wodną.
Innym ważnym aspektem badania fermentacji mikrobiologicznej jest produkcja gazu. Użycie rurki fermentacyjnej jest niezbędne do pomiaru tego gazu i upewnienia się, że proces fermentacji zakończył się sukcesem. Rurka fermentacyjna może być wykonana ze szkła, które jest materiałem trwałym i nadającym się do sterylizacji. Jest ona dostępna w wersji stopniowanej lub nie stopniowanej i pasuje do szerokiego zakresu cukrów fermentujących.
Kiedy fermentujesz swoje piwo, ważne jest, aby upewnić się, że jest wystarczająca przestrzeń na głowę. Bez wystarczającej ilości przestrzeni powietrznej, proces fermentacji może wymknąć się spod kontroli, powodując rozrost krausenu. Dlatego ważne jest, aby podczas fermentacji pierwotnej pozostawić w fermentatorze co najmniej 1 galon wolnej przestrzeni. Upewnij się, że regularnie sprawdzasz fermentujące piwo przez pierwsze kilka dni i miej przygotowaną rurkę do przedmuchiwania.
Zanim rozpoczniesz fermentację, musisz przygotować pożywkę. Ten bulion odżywczy zawiera fermentowalne węglowodany, takie jak glukoza, mannitol lub laktoza. Należy go inkubować w temperaturze 35-37degC przez 18-24 godziny. W tym czasie należy obserwować probówkę, aby sprawdzić czy nie tworzy się gaz i nie zmienia się kolor. Jeśli płyn stanie się żółty, oznacza to, że cukier zawarty w pożywce uległ fermentacji.
Proces fermentacji to proces metaboliczny, w którym bakterie wytwarzają różne produkty. Glukoza w pożywce fermentacyjnej jest wykorzystywana w początkowym etapie, zwanym glikolizą. Następnie ulega ona dalszym reakcjom fermentacyjnym, w wyniku których powstaje pirogronian, który jest ważnym produktem dla człowieka. Innym ważnym czynnikiem w fermentacji jest obecność tlenu, który może zmniejszyć ilość tlenu dostępnego dla mikroorganizmów.
Podobne tematy