Jak zrobić sadzonki borówki amerykańskiej

Jak zrobić sadzonki borówki amerykańskiej

Najlepszym sposobem na wyhodowanie własnego krzaka borówki jest zakup nasion w lokalnym przedszkolu. Nasiona prawdopodobnie będą zdatne do użytku, ale należy pamiętać o ryzyku niskiej kiełkowalności. Nasiona borówek uprawianych w Ameryce Południowej i Meksyku będą prawdopodobnie miały bardzo niski współczynnik kiełkowania. Jeśli jednak kupisz naraz garść borówek, prawdopodobnie wykiełkują.

Zmiksuj borówki z 3/4 szklanki wody. Pozostaw mieszaninę na 5 minut, aby miąższ i nasiona się oddzieliły. Po tym czasie rozłóż nasiona na czystym ręczniku papierowym, aby wyschły. Gdy nasiona całkowicie wyschną, wysiej je pojedynczo na wilgotnym mchu torfowym.

Posadź sadzonki borówki w słonecznym, ciepłym miejscu. Do wzrostu będą potrzebowały temperatury od 60 do 70 stopni F. Świetlówka zawieszona 14 cali nad sadzonkami pomoże w tym procesie. W ciągu roku powinieneś zobaczyć nowy wzrost na roślinie. Po osiągnięciu tego etapu, można oddzielić je od rośliny macierzystej i przesadzić do większej donicy lub ogrodu. W końcu będziesz mógł zebrać jagody i zebrać nasiona.

Jagody należą do najbardziej odżywczych pokarmów na świecie. Zawierają dużą ilość antyoksydantów i są bogate w błonnik. Owoce te są również dobrym źródłem witaminy C. Dzięki temu borówki są ulubionym owocem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Gdy są dojrzałe, borówki można jeść na surowo, a nawet przetwarzać na dżemy i placki. Można je również zamrozić do późniejszego wykorzystania.

Rozmnażanie borówki amerykańskiej jest możliwe z sadzonek z drewna twardego lub miękkiego. Sadzonki z drewna twardego są znacznie łatwiejsze do rozmnażania i wymagają mniej pielęgnacji niż z drewna miękkiego. Sadzonki z drewna miękkiego wymagają nieco delikatniejszego traktowania. Najlepiej pobierać je z najsilniejszych gałęzi lub roślin matecznych. Zazwyczaj sadzi się je w połowie ich długości w wilgotnej ziemi doniczkowej.

Jeśli rozważasz uprawę borówki, pamiętaj, aby kupować rośliny od renomowanego dostawcy. Wielu sprzedawców wysyła je w zależności od pory roku, w której chcesz je posadzić. Idealnie byłoby posadzić rośliny w połowie października lub wczesną wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków. Po posadzeniu roślin można je owinąć w gazetę lub plastik, aby były bezpieczne.

Borówki są łatwe do uprawy w pojemnikach. Niezależnie od tego, czy masz małą przestrzeń, czy ograniczoną przestrzeń w ogrodzie, będą one kwitły w pojemniku. Ta opcja jest również idealna dla tych, którzy nie mają dostępu do idealnych warunków glebowych na swoim podwórku. Pojemnik, który wybierzesz, powinien być wystarczająco głęboki i zawierać odpowiednie otwory drenażowe. Nieszkliwiona gliniana donica jest idealna, ponieważ pozwala na ucieczkę wilgoci przez ścianki.

Rośliny można kupić w szkółce, zarówno z gołym korzeniem, jak i w doniczkach. Wybierając miejsce do sadzenia, wybierz miejsce z dobrą glebą i nasłonecznieniem. Staraj się nie sadzić ich w pobliżu drzew lub krzewów, ponieważ mają one tendencję do wchłaniania wilgoci i blokowania światła słonecznego. Ponadto miejsce to powinno być chronione przed ostrymi wiatrami. Jeśli mieszkasz w klimacie o słabej glebie, możesz rozważyć użycie pojemnika na patio lub podwyższonego łóżka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top