Jakie dokumenty powinien udostępnić deweloper przy odbiorze mieszkania?

Jakie dokumenty powinien udostępnić deweloper przy odbiorze mieszkania

Podczas odbierania mieszkania od dewelopera należy zapoznać się dokładnie z całą dokumentacją dotyczącą nieruchomości. Jest on zobligowany do przekazania wszystkich planów dotyczących instalacji, pomiarów, instrukcji użytkowania mieszkania itd. Inwestor musi wszystkiego dopilnować, jeśli chce uniknąć problemów w niedalekiej przyszłości. Nie każdy wie, jakie powinien deweloper udostępnić dokumenty przy odbiorze mieszkania we Wrocławiu.

Odbiór techniczny mieszkania Wrocław - Pewny Lokal

Jakie dokumenty są wymagane przy odbiorze mieszkania?

Przy odbiorze mieszkania od dewelopera należy wymagać od niego udostępnienia dokumentacji, która zawiera wszystkie wykonane pomiary powierzchni lokum. Nie może zabraknąć także instrukcji użytkowania mieszkania. Bardzo ważnym dokumentem jest protokół odbioru, do którego wpisuje się wszystkie wykryte usterki. Należy spisać również numery i stany liczników. Można wymagać od dewelopera również dokumentów w postaci pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. Stanowi to potwierdzenie zakończenia budowy i prawa do zamieszkania w budynku. Istotne są także załączniki do umowy, czyli prospekt informacyjny i rzuty mieszkania. Bardzo pomocna jest również dokumentacja zdjęciowa, ale deweloperzy nie są zobowiązani do jej tworzenia. Można poprosić o udostępnienie dokumentacji wykonawczej.

Najważniejszymi dokumentami podczas odbioru mieszkania od dewelopera są potwierdzenie zakończenia budowy, dziennik budowy, projekt budowlany obiektu, projekt rozprowadzonych instalacji, decyzja o pozwoleniu na budowę. Znaczenie mają także protokoły dotyczące przeglądu kominiarskiego i prób ciśnieniowych. Jeśli jednak deweloper nie będzie chciał wydać dokumentacji wspólnocie mieszkaniowej lub stwierdzi, że jej nie ma, to inwestor ma prawo domagać się jej stworzenia, oczywiście na koszt dewelopera. Jest on zobowiązany nawet do pokazania finansowego sprawozdania firmy deweloperskiej z przynajmniej dwóch ostatnich lat. 

Odbiór techniczny lepiej przeprowadzić z fachowcem

Odbiór techniczny mieszkania we Wrocławiu najlepiej będzie przeprowadzić z inżynierem, który dokładnie sprawdzi rozmaite aspekty ogólnobudowlane. Specjalistyczny sprzęt wykryje nawet wady ukryte, wskaże na poziom zawilgocenia, zweryfikuje szczelność instalacji. Fachowiec przeprowadzi pomiar termowizyjny. Odbiór mieszkania od dewelopera z inżynierem to sposób na zredukowanie stresu i uchronienie się przed kosztownymi naprawami. Nie będzie trzeba samodzielnie walczyć z deweloperem o usunięcie przez niego wad niezauważonych podczas samodzielnego odbioru. Koszt profesjonalnego odbioru z fachowcem jest relatywnie niski w porównaniu z oszczędnościami, które można dzięki niemu uzyskać. Cena zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania i jego lokalizacji.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top