Jak napisać artykuł – praktyczne porady

Jak napisać artykuł

Pisanie dobrych artykułów jest prawdziwą sztuką, której nie da się nauczyć z dnia na dzień. Potrzeba tygodni, miesięcy regularnego pisania, by wyrobić w sobie warsztat i zyskać pewne doświadczenie. Jednak może w tym pomóc wiedza, jak napisać artykuł.

Jak napisać artykuł i czym on jest?

Artykuł to forma wypowiedzi pisemnej, która może mieć różne formy. Tworzy się go też na wiele tematów, od zwyczajnych, codziennych po specjalistyczne. Wszystko zależy od tego, do kogo jest kierowana treść tekstu. Autor artykułu ma dosyć spore pole do popisu. Musi jednak trzymać się pewnych zasad, gdy myśli, jak napisać artykuł.

Na ten proces składa się kilka etapów, a każdy z nich jest równie ważny. Nie można pomijać takich kwestii jak redagowanie tekstu (sprawdź też: https://skutecznycontent.pl/redagowanie-tekstu/). Od tego bowiem zależy, na ile logiczny będzie tekst, który będziemy chcieli zaprezentować swoim odbiorcom.

Budowa artykułu

Gdy myślimy, jak napisać artykuł, nie można zapominać o jego budowie. To podstawa, o której powinien pamiętać każdy twórca, zanim zabierze się do pracy. Wyróżnia się:

  • Tytuł
  • Lead
  • Wstęp
  • Rozwinięcie
  • Zakończenie

Copyrighterzy stosują jednak różne strategie, które nieznacznie zmieniają wygląd artykułu, np. zakończenie wrzucają zaraz po leadzie, co pozwala na utrzymanie uwagi odbiorcy. Oczywiście po zakończeniu pisania konieczne jest redagowanie tekstu, zanim zostanie on opublikowany na stronie.

Korzysta się też z różnych dziennikarskich metod, jak 5W (who, what, when, where, why) oraz zasady odwróconej piramidy, gdzie najważniejsze informacje umieszcza się na samej górze. Dzięki temu odbiorca dłużej zostanie z tekstem.

Redagowanie tekstu, czyli 4 cechy każdego artykułu

Każdy tekst musi spełniać cztery cechy: poprawność, oryginalność, atrakcyjność i przejrzystość. Tylko wtedy można rzeczywiście zainteresować odbiorcę i zachęcić go do zapoznania się z cała treścią artykułu.

Pierwsza jest poprawność językowa. Oznacza to, redagowanie tekstu jest całkiem ważna. Dlaczego w tekstach są błędy? Autor się spieszy, nie zna niektórych zasad lub z innego powodu. Klienci jednak wymagają, by tekst był poprawny, dlatego konieczne jest sprawdzanie go przed wysłaniem do odbiorcy. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z darmowych programów, które wyłapują niektóre potknięcia i pozwolą usunąć ważniejsze błędy.

Nie można zapomnieć o oryginalności. Gdy myślimy, jak napisać artykuł, powinniśmy dbać o to, by nie kopiować treści, które są już gdzieś umieszczone (wyjątkiem stanowią cytaty, ale wtedy należy je odpowiednio oznaczyć). Nie jest zabronione jednak inspirowanie się artykułami innych czy szukanie w nich informacji, które są dla nas ważne w danej chwili.

Mało kto czyta tekst, który nie jest atrakcyjny i przejrzysty. Oznacza to, że nie możemy wrzucać ścian tekstu. Dlatego stosuje się śródtytuły, pogrubienia i inne zaznaczenia, które pozwalają sprawić, że tekst staje się bardziej przejrzysty i ludzkie oko chętnie go czyta.

Jak napisać artykuł – inne wskazówki

Warto unikać strony biernej podczas pisania tekstu. Sprawia bowiem, że tekst zwalnia i staje się mniej atrakcyjny. Lepiej pisać krótkie zdania utrzymane w czynnej stronie. Stawiamy też na czasowniki, a epitety lepiej omijać.

Zawsze przed rozpoczęciem pisania warto przeprowadzić research, dzięki któremu zyskamy informacje konieczne do pisania artykułu. Oczywiście potem czeka nas tez redagowanie tekstu. Na tym etapie też możemy sprawdzić, czy w któreś informacje nie wkradł się błąd. Dobrze wykonany research powinien jednak nas prze tym uchronić.

Załączniki do tekstu także są dobrym pomysłem. Wszelkie grafiki, infografiki i tabele wyglądają atrakcyjnie dla odbiorcy i zachęcają do poznawania treści. Dlatego w kwestii tego, jak napisać artykuł, nie można także zapominać o stronie wizualnej. Pozwoli to na rozdzielenie dłuższych fragmentów tekstu w ciekawy sposób.

Ważne jest też to, by poznać celem tworzenia tekstu. Powinien odpowiadać na konkretne potrzeby odbiorcy. Powinien pomóc mu poradzić sobie z jakimś problemem, znaleźć odpowiedź na konkretne pytanie.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top