Nie tylko pomidorowa, czyli jak inaczej wykorzystać rosół?

Nie tylko pomidorowa, czyli jak inaczej wykorzystać rosół?  

Gotowanie w duchu zero waste jest prostsze, niż się wydaje. Kluczowe są mądre zakupy oraz dobre zaplanowanie posiłków. W większości przypadków z końcówki obiadu czy kolacji można ugotować kilka innych potraw. Dobrym przykładem jest rosół, który daje ogromne możliwości. Jak go wykorzystać? Podpowiadamy!  

Jak wykorzystać bulion z rosołu? 

Rosół z makaronem to niedzielna tradycja wielu domów. W poniedziałek spożywamy go jednak mniej chętnie, dlatego tego dnia na wielu stołach króluje zupa pomidorowa. To jeden z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie rosołu. Co w przypadku, gdy nie lubimy pomidorówki lub zwyczajnie nie mamy na nią ochoty? Na szczęście przepisów, które bazują na bulionie, jest znacznie więcej. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które pozwolą na gotowanie bez marnowania i uratowanie rosołu.  

Zupa pieczarkowa na rosole 

Bulion mięsny jest doskonałą bazą do przygotowania innych zup. Jednym z pomysłów może być zupa pieczarkowa, którą ze względu na dostępność pieczarek, można ugotować o każdej porze roku. Wystarczy dokładnie oczyścić grzyby i podsmażyć je na patelni z odrobiną cebulki. Po około 10-15 minutach, zawartość patelni można dodać do rosołu i dokładnie wymieszać oraz przyprawić. Osoby, które lubią zabielane zupy, mogą dodać odrobinę słodkiej śmietanki. Zupę pieczarkową można podawać z grzankami lub makaronem.  

Risotto na rosole 

Bulion z rosołu dobrze sprawdzi się także jako baza do risotto. To, z czym przygotujemy ryż, w dużej mierze zależy od zawartości lodówki. Warto pamiętać bowiem, że potrawa ta jest świetnym pomysłem na pozbycie się resztek lub końcówek warzyw. Jednym z rozwiązań może być risotto z cukinią.  

Do przygotowania potrzebne są:  

  • 300 g ryżu; 
  • 2 cukinie;  
  • 1 cebula;  
  • litr bulionu;  
  • 2 łyżki oliwy;  
  • odrobina startego parmezanu. 

Sposób przygotowania jest niezwykle łatwy i nie zajmuje więcej niż 25-30 minut. Na rozgrzanej patelni należy podsmażyć pokrojoną w kostkę cukinię oraz cebulę. Gdy warzywa zmiękną, należy dodać ryż i smażyć na małym ogniu przez 3-4 minut. Po tym czasie całość należy zalać bulionem i gotować do czasu, gdy cały płyn zostanie wsiąknięty. Gotowe risotto należy przyprawić solą i pieprzem. Świetnie smakuje posypane odrobiną parmezanu.  

Gołąbki  

Gołąbki to klasyka kuchni polskiej. Jednym ze składników tego dania jest esencjonalny bulion, dlatego warto wykorzystać do tego resztki niedzielnego rosołu. Gołąbki można wykonać w tradycyjnej wersji mięsnej, a także wegetariańskiej, np. z soczewicy i kaszy bulgur czy bakłażana z pęczakiem. Tak naprawdę farsz do gołąbków daje duże pole do popisu. Gołąbki, podobnie jak risotto to doskonały sposób na gotowanie bez marnowania i pozbycie się zalegających w lodówce resztek. 

Warto pamiętać, że bulion wykorzystać można także do przygotowania domowych kostek rosołowych. To doskonały sposób na uratowanie zupy w przypadku, gdy nie mamy czasu na przygotowywanie ww. potraw. Wystarczy wlać ostudzony rosół do plastikowych pojemników na lód i umieścić w zamrażalce. Innym pomysłem jest zamrożenie rosołu w szklanych słoikach.  



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top